in

Στον τελικό του επί κοντώ ο Κώστας Φιλιππίδης

Στον τελικό του επί κοντώ, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Μόσχας, προκρίθηκε ο Κώστας Φιλιππίδης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετείχε στο πρώτο προκριματικό γκρουπ και με επίδοση 5,55 μέτρα ήταν ένας από τους συνολικά 13 αθλητές που πήραν το εισιτήριο για τον τελικό, την ώρα που το όριο της πρόκρισης στον τελικό ήταν τα 5,70 μέτρα, και θα επιστρέψει στο «Λουζνίκι» για τον τελικό.  Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 18:00 το απόγευμα της Δευτέρας.

Η  Πόπη Αστροπεκάκη, στην παρθενική της εμφάνιση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, κατέλαβε την 29η θέση στον Μαραθώνιο των γυναικών. Η Ελληνίδα μαραθωνοδρόμος κάλυψε την απόσταση σε 2 ώρες 47 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα.

Παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Κενυάτισα, Έντνα Ενγκερινγκουονί Κίπλαγκατ με επίδοση 2:25:44.