Στις 12, 13 και 14 Σεπτεμβρίου το Φεστιβάλ ΚΝΕ-Οδηγητή στην Θεσσαλονίκη

Στις 14/9 η ομιλία του Δημήτρη Κουτσούμπα

«'Aλλαξε τον κόσμο τον έχει ανάγκη». Με αυτό το σύνθημα η ΚΝΕ καλεί τους νέους και τις νέες της Κεντρικής Μακεδονίας να πάρουν μέρος στις εκδηλώσης του 39ου Φεστιβάλ ΚΝΕ – Οδηγητή.

"Γι’ αυτό το σκοπό δρα η ΚΝΕ. Για ν’ αλλάξει ο κόσμος, για να ζήσουμε όπως μας αξίζει. Με σύγχρονα δικαιώματα στη δουλειά, στη μόρφωση, στη ζωή, στον αθλητισμό, στον πολιτισμό", επισημαίνεται στη σχετική ανακοίνωση.

"Το Φεστιβάλ της ΚΝΕ και του «Οδηγητή» είναι αποτέλεσμα της μαχητικότητας και πρωτοβουλίας των χιλιάδων μελών και φίλων της ΚΝΕ και έχει καταφέρει στα 39 χρόνια ζωής του να συνδυάζει το πολιτικό περιεχόμενό του με την προβολή της πολιτιστικής δημιουργίας", αναφέρεται επίσης.

Και φέτος το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί στο πρώην στρατόπεδο Παύλου Μελά στη Σταυρούπολη, "στην καρδιά των λαϊκών συνοικιών της πόλης", 12, 13 και 14 Σεπτεμβρίου.

Μαθητές, σπουδαστές και νέοι εργαζόμενοι θα συμμετέχουν σε αφιερώματα, πολιτικές συζητήσεις για τα προβλήματα της νεολαίας, σκετς και διάφορα άλλα δρώμενα. Οι εκδηλώσεις κάθε ημέρας θα κορυφώνονται με συναυλίες γνωστών καλλιτεχνών και λαϊκά γλέντια.

Το Σάββατο 14 Σεπτέμβρη οι εκδηλώσεις του φεστιβάλ κορυφώνονται με την ομιλία από τον Γ.Γ. της Κ.Ε του  ΚΚΕ, Δημήτρη Κουτσούμπα.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Πέμπτη 12 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

22:00 Συναυλία με τους Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, Μπάμπη Στόκα, Δημήτρη Σταρόβα

23:45 Συναυλία με την Ελένη Τσαλιγοπούλου και το Δημήτρη Μυστακίδη

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

20:15 Χορευτικό από το Λαογραφικό και Πολιτιστικό Σύλλογο «Οι Φίλοι της Παράδοσης»

21:00 Συναυλία με το συγκρότημα του Βασίλη Πετρίδη «Δανεικά και Κλεμμένα»

22:00 Συναυλία με το Μάκη Σεβίλογλου

23:00 Γλέντι με το Βασίλη Κασούρα

ΝΕΑΝΙΚΗ - ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20:15 Συναυλίες με τα μαθητικά συγκροτήματα: Ονειροπόλοι, Small Band Theory, Future Waves

22:15 Συναυλία με τους KAZOO

23:30 Συναυλία με τους Μύρωνα Στρατή και Ησαΐα Ματιάμπα

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

18:00 Κατασκευές: Αποχαιρετώντας το καλοκαίρι: Ζωγραφική σε πέτρες και κατασκευή καλοκαιρινής κορνίζας - FACEPAINTING

19:00 Αφήγηση της ιστορίας: «Το γιατί των παιδιών φέρνει την ελπίδα»

19:30 Μουσικοκινητικά παιχνίδια

21:00 Παρουσίαση της παιδικής παράστασης «Το χαρούμενο λιβάδι»

Παρασκευή 13 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20:30 Αφιέρωμα από το συγκρότημα της ΚΝΕ στα 45 χρόνια ΚΝΕ 95 χρόνια ΚΚΕ

21:30 Συναυλία με το Βασίλη Λέκκα

23:15 Συναυλία με το Παντελή Θαλασσινό

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

21:00 Συζήτηση με θέμα «Από τους πολέμους των εκμεταλλευτών στην κατάργηση της εκμετάλλευσης»

22:00 Λαϊκό γλέντι με τον Κώστα Πρατσινάκη

23:30 Κρητικό Παραδοσιακό γλέντι με το Μιχάλη Τζουγανάκη

ΝΕΑΝΙΚΗ - ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20:15 Συναυλίες με τα μαθητικά συγκροτήματα: Passepartout, Μαύρα Πλήκτρα, Move on the Groove

22:15 Συναυλία με τον MC YINKA

00:00 Συναυλία με τους Λάκη Παπαδόπουλο, Μπλε, Νίκο Ζιώγαλα

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

18:00 Γνωρίζοντας τον κομμουνιστή ζωγράφο Πάμπλο Πικάσο. Προβολή ταινίας μικρού μήκους βίντεο χρωμοφοβία - Στέλνοντας το δικό μας μήνυμα για την ειρήνη: Ζωγραφιά σε μεγάλο σεντόνι

19:30 Αφιέρωμα στα λαϊκά παραμύθια

20:15 Μουσικοκινητικά παιχνίδια

21:00 Παράσταση καραγκιόζη

Σάββατο 14 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20:30 Συναυλία - αφιέρωμα στον Ξυλούρη από την Ιροντίνα Κάνδραλη

21:15 Ομιλία

22:15 Συναυλία με τη Λιζέτα Καλημέρη και Νάτσιου Σοφία

23:15 Συναυλία με το Θάνο Μικρούτσικο, Δημήτρη Μπάση, Ρίτα Αντωνοπούλου

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

20:15 Παραδοσιακοί χοροί από το Σωματείο Ένωσις «Μακεδονία»

22:15 Ποντιακό Γλέντι

00:00 Ρεμπέτικο Γλέντι με τον Αγάθωνα

ΝΕΑΝΙΚΗ - ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20:00 Λάτιν χοροί από χορευτικό σχήμα από το ΕΠΑΛ Ευκλείδη

20:25 Συναυλία με τους Red Alert

22:15 Συναυλία με το Γιώργο Αετόπουλο

23:30 Συναυλία με τους Going Through, ΝΕΒΜΑ, ΜΕΓΑΣ

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ

18:00 Κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά και κούκλα από κάλτσες

19:00 Μαθαίνοντας για τους άλλους λαούς: Μάθημα χορού λάτιν και πολεμικών τεχνών

20:00 Θεατρική παράσταση «λιχουδοχώρα». Παραγωγή ΚΚΕ - ΚΝΕ