in

Στην κορυφή του κόσμου ο Ολυμπαικός

Το μόνο τρόπαιο που έλειπε από τη συλλογή του, το Διηπειρωτικό Κύπελλο, κατέκτησε με εμφατικό τρόπο Ολυμπιακός νικώντας για δεύτερη φορά την Πινιέιρος Σκάι με 86-69. Κορυφαίος ο Πρίντεζης με 17π.

Παγκόσμιος πρωταθλητής (πλην ΝΒΑ) στέφθηκε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αρκέστηκαν στο +11 προ διημέρου (81-70) και κέρδισαν για δεύτερη φορά, ακόμη πιο εύκολα, την Πινιέιρος Σκάι με 86-69 στο Μπαρουέρι κατακτώντας το πρώτο Διηπειρωτικό Κύπελλο στην ιστορία τους.

Μόνο για 15 λεπτά βρήκαν αντίσταση οι πρωταθλητές Ευρώπης, που παίζοντας ώριμα και οργανωμένα απέναντι στους άναρχους Βραζιλιάνους επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους κι έφτασαν μέχρι το +23 στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Μπορούσε και καλύτερα

Εκπλήξεις είχε στην πεντάδα ο Γιώργος Μπαρτζώκας, αφού δίπλα σε Σπανούλη και Ντάνστον προτιμήθηκαν οι Κατσίβελης, Λοτζέσκι και Αγραβάνης αντί Μάντζαρη, Περπέρογλου και Πρίντεζη. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν με 4-0, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός συνήλθε. Κράτησε για τρία λεπτά τους αντιπάλους του άποντους και με ένα σερί 10-0, που ήρθε και με τρίποντα από Σπανούλη και Αγραβάνη, ξέφυγε με έξι (4-10). Ο Ντάνστον πήρε τη σκυτάλη κάνοντας εξαιρετική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, αλλά Παουλίνιο και Στόλγουορθ βρήκαν ρυθμό στην επίθεση (12-12) και οι Βραζιλιάνοι ισορρόπησαν. Οι «ερυθρόλευκοι» σκοράροντας στη συνέχεια του δεκαλέπτου αποκλειστικά με βολές (8/8) έκλεισαν την περίοδο με μικρό προβάδισμα (21-22).

Ξέφυγε με δύο σερί

Η Πινιέιρος Σκάι με διαδοχικά καλάθια του Σμιθ πέρασε μπροστά (23-22), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντα των Μάντζαρη και Πρίντεζη, καθώς και με έναν αιφνιδιασμό με τον τελευταίο φτάνοντας για πρώτη φορά στο +7 (23-30). Το τάιμ άουτ του Κλαούντιο Μορτάρι είχε ευεργετικά αποτελέσματα για την ομάδα του, καθώς κράτησε τους πρωταθλητές Ευρώπης στο μηδέν για τέσσερα λεπτά και ισοφάρισε (30-30). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνήλθαν εγκαίρως κι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο ξεφεύγοντας πάλι με εντυπωσιακά καρφώματα από Πέτγουεϊ και Ντάνστον (30-37) κι έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (33-40). Ένα πρώτο μέρος στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα (4/7) παρά στα δίποντα (8/18)…

Και τώρα… πιάστε τον

Με δύο γκολ-φάουλ από Σπανούλη και Σίμονς, καθώς και τρίποντο του Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός έφτασε με το ξεκίνημα της επανάληψης στο +10 (37-47). Ο Στόλγουορθ με πέντε προσωπικούς πόντους ψαλίδισε κατά το ήμισυ τη διαφορά (42-47), αλλά κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι. Με όπλο την καλή άμυνα και πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη που πέτυχε επτά σερί πόντους εκτόξευσαν τη διαφορά αρχικά στους 14 (42-56) και λίγο μετά με διαδοχικά λέι απ του Περπέρογλου έφτασε και στους 16 (46-62).

Περίμενε τη στέψη

Με διαφορά ασφαλείας, πλέον, έχοντας και την προίκα του +11 από το πρώτο ματς (81-70), ο Ολυμπιακός μετρούσε αντίστροφα για τη στέψη του. Δεν σταμάτησε, ωστόσο, και έξι λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε να προηγείται και με 23 από δύο βολές του Σλούκα (52-75). Η διαφορά αυτή έφερε χαλάρωση και η πίεση των Βραζιλιάνων οδήγησε σε λάθη, που έφεραν τους γηπεδούχους με ένα 10-0 στο -13 (62-75). Ο Μπέγκιτς με τέσσερις πόντους και μία εντυπωσιακή τάπα έβαλε τέλος στο σερί της Πινιέιρος Σκάι και ο Ολυμπιακό έφτασε άνετα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-22, 33-40, 50-64, 69-86.

Πινιέιρος Σκάι (Μορτάρι): Ντος Σάντος, Παουλίνιο 8 (6 ριμπ.), Σμιθ 12, Σόουζα 8 (9 ριμπ.), Λ. Σίλβα, Καμπόκλο, Στόλγουορθ 27, Τόιλοϊ 6, Μορτάρι, Περέιρα 3, Ταβερνάρι 5.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 8 (6 ριμπ.), Σπανούλης 6 (7 ασίστ), Αγραβάνης 5, Κατσίβελης 4, Λοτζέσκι 4, Πέτγουεϊ 9, Περπέρογλου 4, Σλούκας 4, Σίμονς 8, Πρίντεζης 16, Μπέγκιτς 8, Μάντζαρης 10 (6 ριμπ.).

Πηγή: sport-fm