in

Στα μπαράζ η Ελλάδα. Απευθείας Αγγλία, Ισπανία και Ρωσία

Με γκολ του Ιμπίσεβιτς στο 68′ η Βοσνία κέρδισε τη Λιθουανία και πήγε απευθείας στα τελικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας στέλνοντας την Ελλάδα στα μπαράζ. Η Ελλάδα νίκησε 2-0 το Λιχτενστάϊν, με τέρματα των Σαλπιγγίδη και Καραγκούνη, θα παίξει την τελευταία ζαριά της στα μπαράζ του Νοεμβρίου, με αντίπαλο που θα κληρωθεί από τη FIFA στις 21 Οκτωβρίου, και θα είναι μία εκ των Σουηδίας, Ρουμανίας, Ισλανδίας, Γαλλίας ή Ουκρανίας.

Με κεφαλιά του Ουέϊν Ρούνι, στο 41ο λεπτό και ατομική ενέργεια του Στίβεν Τζέραρντ, στο 88′, η Αγγλία νίκησε 2-0 την Πολωνία, στο «Ουέμπλεϊ», και σφράγισε το εισιτήριό της για το Μουντιάλ της Βραζιλίας, εκεί όπου θα ταξιδέψει και η Ρωσία, χάρη στο βαθμό που πήρε στο Αζερμπαϊτζάν (1-1), με γκολ που πέτυχε ο Σιρόκοφ στο 15ο λεπτό. Με τους Νεγρέδο και Μάτα πέτυχε τη δική της νίκη-πρόκριση η Ισπανία (2-0 τη Γεωργία), ενώ η Ολλανδία φέρθηκε πολύ σκληρά στην Τουρκία, κερδίζοντάς της 2-0 εκτός έδρας, κι έστειλε τη Ρουμανία στα μπαράζ.

Το 3-2 της Ουρουγουάης επί της Αργεντινής δε στάθηκε δυνατό να τη ξεκολλήσει από την πέμπτη θέση (τέταρτο το Εκουαδόρ, με καλύτερο συντελεστή τερμάτων και την οδηγεί σε αγώνες μπαράζ με την Ιορδανία. Απευθείας πρόκριση στα τελικά εξασφάλισε η Χιλή, κερδίζοντας 2-1 το Εκουαδόρ. Οι Χιλιανοί σκόραραν με τον Αλέξις Σάντσες και τον Μεντέλ, μέσα σε ένα τρίλεπτο (35′-38′), και σφράγισαν το εισιτήριο που τους οδηγεί στα γήπεδα της Βραζιλίας.