in

Ήττα για την Εθνική

Η Φινλανδία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε της εθνικής μας για την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης με 86-77.

Με αυτόν τον τρόπο οι Φινλανδοί (4-1) τερμάτισαν στην δεύτερη θέση του Δ’ Ομίλου πίσω από την Ιταλία, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα περιοριστεί στην τρίτη θέση, χωρίς να μεταφέρει νίκες στην β’ φάση.

Τελευταία φορά που οι διεθνείς μας είχαν ηττηθεί από την Φινλανδία ήταν το 1984, 29 χρόνια πριν, όταν και δεν κατάφεραν να περάσουν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 1985.

Ο πρωταγωνιστής

Εξαιρετική εμφάνιση από τον κορυφαίο παίκτη της Φινλανδίας, τον Πέτερι Κόπονεν. Ο Φινλανδός της Χίμκι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 5/8 δίποντα και 5/7 τρίποντα σε 33 λεπτά χρόνου συμμετοχής, “σκοτώνοντας” την εθνική μας.

Ο αριθμός της ημέρας

Η εθνική στο κρισιμότερο παιχνίδι της μέχρι τώρα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα είχε 4/24 σουτ τριών πόντων, ποσοστό που άγγιξε το 16,7%.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Σον Χαφ με τρίποντο 2:24” πριν το τέλος της αναμέτρησης σημείωσε με τρίποντο το 62-74, ανεβάζοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι την διαφορά στους 12 πόντους. Ένα καλάθι ψυχολογίας για τους Φινλανδούς που κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ματς.

Ο αγώνας

Η Φινλανδία προσπάθησε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση και να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Ελλάδα. Οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με 4-0 για να μειώσει ο Βασίλης Σπανούλης και ο Κόττι να κάνει το 2-6. Στη συνέχεια, όμως οι διεθνείς μας ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν με τρίποντο από τον Νίκο Ζήση να ξεφύγουν με έξι πόντους στο όγδοο λεπτό του ματς (19-13). Ο Κόπονεν που βρισκόταν σε καλή κατάσταση μείωσε σε 19-16 για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με οριακό προβάδισμα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος (23-22).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μάικ Μπράμος με σουτ τριών πόντων πέτυχε το 26-22 στο 11ο λεπτό του αγώνα. Ο Στράτος Περπέρογλου δύο λεπτά αργότερα έκανε το 28-22 για να μείνουν χωρίς καλάθι οι Φινλανδοί σχεδόν τέσσερα λεπτά. Οι παίκτες, πάντως του Ντέτμαν αντέδρασαν και ο Κόπονεν μείωσε στον πόντο (30-29). Ο Κοϊβίστο με σουτ τριών πόντων έκανε το 33-35, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης ισοφάρισε σε 35-35. Το ημίχρονο τελικά βρήκε τις δύο ομάδες στο 35-36 για τους Φινλανδούς, με τον Λι να διαμορφώνει το σκορ.

Τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν, καθώς η Φινλανδία διατήρησε το προβάδισμα της, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δυσκολευόταν να πετύχει καλάθι. Ο Κόπονεν με σουτ τριών πόντων έκανε το 43-37, ενώ και πάλι ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 48-39 για την Φινλανδία. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 50-43. Παρόλα αυτά, η Φινλανδία με τρίποντο του Κόπονεν στη λήξη της περιόδου σημείωσε το 57-47.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 51-59, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου με ακόμα 2/2 βολές έφερε την εθνική μας στο -6 (53-59). Ο Κόττι με 1/2 βολές πέτυχε το 53-60 για να ρίξει και πάλι την διαφορά ο Νίκος Ζήσης στο 36′ στους επτά πόντους (62-69). Ο Σον Χαφ με τρίποντο στο 38ο λεπτό έκανε το 74-62, με τους Φινλανδούς να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα με 86-77, σημειώνοντας την τέταρτη νίκη τους και τερματίζοντας στην δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-22,  35-36, 47-57, 77-86.

Ελλάδα (Τρινκέρι, 21/27β., 22/32διπ., 4/24τρ., 32ριμπ., 15ασ., 13λ., 4κλ.): Σλούκας 4, Μπουρούσης 6, Ζήσης 19(3), Σπανούλης 17, Περπέρογλου 4, Φώτσης, Παπανικολάου 2, Μαυροκεφαλίδης 10, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος 4(1), Πρίντεζης 5.

Φινλανδία (Ντέτμαν, 23/34β., 21/33διπ., 7/22τρ., 32ριμπ., 11ασ., 10λ., 7κλ.): Κοϊβίστο 7(1), Νίκιλα, Μουούρινεν 15, Χαφ 13(1), Λι 4, Σαλίν 1, Κόττι 14, Κόπονεν 29(5), Χάανπα 1, Μότολα, Άχονεν 2.

Πηγή: sport24