in

Η όγδοη αγωνιστική της Super League

Τα αποτελέσματα της όγδοης αγωνιστικής της Super League.

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-0

Με δύο γκολ που προήλθαν από στημένες φάσεις και κεφαλιές του Μιγκέλ Βιτόρ ο ΠΑΟΚ πήρε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας του κακού του δαίμονα, Αστέρα, με 2-0 στην Τούμπα. Ο Δίκεφαλος είχε πολύ καλή απόδοση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Βιτόρ, Νίνη και Στοχ. Θα μπορούσε μάλιστα να είχε διευρύνει και άλλο το σκορ αν ο Αθανασιάδης ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια στις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Από το 65’ και μετά ο ΠΑΟΚ κατέβασε στροφές και ο Αστέρας έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ, ο Χακόμπο όμως τον σταμάτησε. Η νίκη αυτή διατηρεί τον Δικέφαλο στην κούρσα του πρωταθλήματος σε απόσταση βολής από τον Ολυμπιακό.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί το πανό ενάντια στη Χρυσή Αυγή που ανήρτησαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ στη Θύρα 4.

Βέροια – Άρης 0-1

Σε ένα πραγματικά κακό παιχνίδι, γεμάτο νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα, ο Άρης κατάφερε να πάρει ένα δεύτερο συνεχόμενο σπουδαίο διπλό που τον απομακρύνει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ξανά ο Ουντότζι ύστερα από χτύπημα κόρνερ. Ακόμα και μετά το γκολ όμως η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την Βέροια να έχει μόνο μια σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 71’.  Πολύ κακή η διαιτησία και η διαχείριση του παιχνιδιού από τον Βοσκάκη που έδειξε συνολικά 15 κίτρινες και τρεις κόκκινες κάρτες (!), αποβάλλοντας δύο παίκτες του Άρη στις καθυστερήσεις.

Πλατανιάς – Ολυμπιακός 1-4

Το τελικό σκορ δεν αφήνει και πολλές αμφιβολίες σχετικά με τη ροή του αγώνα. Οι πρωτοπόροι «Ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς καλύτεροι, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος και πήραν μια εύκολη νίκη που τους διατήρησε στην πρώτη θέση, με γκολ των Σαβιόλα, του εξαιρετικού για άλλη μια φορά Μήτρογλου και του Βάις. Παρόλα αυτά, ο Πλατανιάς προηγήθηκε στο 2’ μόλις λεπτό και είχε πολύ καλή παρουσία μέχρι και το 66’, οπότε ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ύστερα από αυτογκόλ του Φερνάντες.

Παναθηναϊκός – Πανθρακικός 1-2

Πολύ μεγάλη νίκη από τον Πανθρακικό μέσα στη Λεοφώρο επί του Παναθηναικού, που εντείνει τη δυσαρέσκεια στο στρατόπεδο των γηπεδούχων, αλλά και επιβεβαιώνει την εξαιρετική φετινή πορεία του Πανθρακικού. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18’ και είχαν και δοκάρι στο 51’, ο ΠΑΟ όμως ισοφάρισε προσωρινά με τον Φιγκερόα στο 67’, για να βρεθούν πάλι πίσω στο σκορ 7’ λεπτά αργότερα. Πολύ κακή η συνολική αμυντική λειτουργία των «πράσινων».

Καλλονή – Ξάνθη 1-5

Με τους Σολάρι και Σολτάνι να κάνουν τα πάντα, η Ξάνθη σκόρπισε την Καλλονή με το εμφατικό 1-5 μέσα στο… Κλεάνθης Βικελίδης, αφού για μια ακόμα αγωνιστική η Καλλονή δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στη Μυτιλήνη! Οι «Ακρίτες» δείχνουν να βρίσκουν τα πατήματα τους στο γήπεδο και πλέον έχουν σκαρφαλώσει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Ατρόμητος – Λεβαδειακός 3-0

Εξαιρετικός ο Ατρόμητος, πήρε μια εύκολη νίκη από τον Λεβαδειακό και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να απειλήσουν όμως ουσιαστικά τον Ατρόμητο.

Απόλλων Σμύρνης  – Παναιτωλικός 1-1

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και απέσπασαν το βαθμό της ισοπαλίας από τον Απόλλωνα, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ πολύ νωρίς με ένα… εξαιρετικό αυτογκόλ του Μπόγιοβιτς.

ΟΦΗ – Εργοτέλης 1-1

Το ντέρμπι της Κρήτης έληξε ισόπαλο, με τον Εργοτέλη να συνεχίζει την εκπληκτική του φετινή πορεία και να παραμένει αήττητος μετά από οκτώ αγωνιστικές! Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι παραμένουνε χωρίς νίκη και φιγουράρουν πλέον στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η όγδοη αγωνιστική ολοκληρώνεται απόψε με την αναμέτρηση ΠΑΣ Γιάννενα – Πανιώνιος.