in ,

Δικέφαλη επικράτηση στο ντέρμπι των αιωνίων

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη μέσα στο Παλέ με 75-79 στην παράταση, στον αγώνα που έγινε για την δεύτερη αγωνιστική της Α1, παίρνοντας έτσι μια άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από το κύπελλο την περασμένη εβδομάδα.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να κυριαρχούν στο πρώτο ημίχρονο, που έληξε με σκορ 38-30. Στο τρίτο όμως δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος με ένα σερί 11-0 ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ. Το παιχνίδι εξελίχθηκε θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 62-65 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, ο Άρης όμως ήταν αυτός που άγγιξε τη νίκη αφού βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 68-65, 43’’ πριν τη λήξη. Ο Ντι Τζέι Κούπερ όμως, με σουτ 3 πόντων έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού οι γηπεδούχοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση.  Στην παράταση ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και πιο ψύχραιμος, παίρνοντας έτσι μια σπουδαία νίκη εις βάρος του αιώνιου αντιπάλου του.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-30, 51-54, 68-68(κ.α), 75-79

Άρης: Μποχωρίδης 9, Πελεκάνος 19(2τρ, 4ρ, 4κλ), Γκίκας 8(2), Τσακαρέλης, Ασημακόπουλος 6(0/6τρ, 10ρ), Πουλιανίτης, Χαρίσης 6(7ρ), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 6, Αθηναίου 17(3/6τρ)

ΠΑΟΚ: Κούπερ 15(3/7τρ, 4ρ), Χαραλαμπίδης 15(2/6τρ), Τσόχλας 4, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 13(7/8β, 9ρ), Δέδας, Μαργαρίτης 3(6ρ), Καλλές 4, Μπόγρης 21(9/13δ, 8ρ), Κασελάκης 4(6ρ), Λιάπης, Κόνιαρης