in

Ανατροπή στην Τούμπα

Ολική ανατροπή και κατάφερε να κάνει στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ παίρνοντας την νίκη με 3-2 επί της Μακάμπι Χάιφα ενώ έχανε με 0-2. Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε στην Τούμπα, μπροστά στον κόσμο του καθώς εξέτισε την τιμωρία που του είχε επιβάλλει η UEFA.

Η Μακάμπι ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, κατάφερε αρχικά με τον Eντλοβού στο 13’, μετά το τραγικό λάθος του  Κατσουράνη,  να ανοίξει το σκορ και στην συνέχεια στο 22′ όταν από νέο λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Γκολάσα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-2.

Ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκεία «μπήκε» στο ματς κάνοντας το 2-1, στο 35’ με τον Βίτορ από στημένη φάση. Στο 38’ ο Στοχ κέρδισε πέναλτι από τον Τσότσαλιτς. Ο ίδιος ανέλαβε  την εκτέλεση, αλλά ο Σαρόνοφ απέκρουσε, ενώ  στη συνέχεια της φάσης ο Νίνης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Ο διεθνής μέσος ωστόσο σκόραρε στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στοχ, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας φωτιά στη Τούμπα γράφοντας  το 2-2.

Στο 43’ ο δικέφαλος κέρδισε και πάλι πέναλτι ύστερα από χέρι του Τσότσαλιτς, με τον Στόχ να αστοχεί για δεύτερη φορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κυνήγησε το γκολ της νίκης που ήρθε στο 67’, με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη να  σκοράρει  το 101ο γκολ με τη φανέλα του «δικεφάλου του Βορρά», και να κάνει το 3-2.

Πλεον ο ΠΑΟΚ έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για την πρώτη θέση και την πρόκριση στους «32» του Europa League, καθώς προηγείτε  με 7 βαθμούς, έναντι 5 της ολλανδικής Αλκμάαρ.