Κάλεσμα σε «ανεξάρτητο ταξικό συλλαλητήριο» στα εγκαίνια της ΔΕΘ

Σε ένα «ανεξάρτητο, ταξικό συλλαλητήριο» την ημέρα των εγκαινίων της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης, το Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου, στις 18:00 στην Καμάρα καλούν εργαζόμενοι, νέοι και συνταξιούχοι.

Όπως αναφέρει το κάλεσμα τους:

Ανυποχώρητος αγώνας για ψωμί-δουλειά-ειρήνη-ελευθερία!

Μετά την κυβερνητική εναλλαγή, οι δηλώσεις και τα πρώτα βήματα της κυβέρνησης της Ν.Δ. δείχνουν ότι ήρθε για να γκρεμίσει όσα λίγα μείναν όρθια από την καταστροφική για τα εργατικά συμφέροντα 4ετία του ΣΥΡΙΖΑ. Η νομιμοποίηση  του «Δεν υπάρχει εναλλακτική» στις συνειδήσεις της κοινωνικής πλειοψηφίας οδήγησε στην επιλογή του μικρότερου κακού που τελικά πάντα φέρνει το μεγαλύτερο. Η προσπάθεια σταθεροποίησης μετά τις εκλογές έχει ως προϋπόθεση να συνεχίσει ο λαός να ζει  με χαμηλούς μισθούς, ελαστική εργασία, μειωμένες συντάξεις και χτύπημα των δημοκρατικών δικαιωμάτων και λαϊκών ελευθεριών.

Η κυβέρνηση Μητσοτάκη έχοντας εξασφαλίσει την «υπεύθυνη» αντιπολίτευση του ΣΥΡΙΖΑ, συνεχίζει το νεοφιλελεύθερο μνημονιακό δρόμο, εντείνοντας την επίθεση στα λαϊκά συμφέροντα, περιορίζοντας ακόμη περισσότερο τα κοινωνικά δικαιώματα στην παιδεία, την υγεία και την πρόνοια, προωθώντας την περιβαλλοντική καταστροφή και τη λεηλασία του φυσικού πλούτου (Σκουριές, Ελληνικό κ.ά.) καθώς και το ξεπούλημα της δημόσιας και την αρπαγή της λαϊκής περιουσίας. Βασικό στοιχείο φυσικά αυτής της πολιτικής (και πάντα στο όνομα της επερχόμενης “ανάπτυξης” και των δεσμεύσεων στην Ε.Ε. για τα δημοσιονομικά πλεονάσματα), η νέα επίθεση στα εργασιακά και μισθολογικά δικαιώματα, με καθήλωση μισθών και συντάξεων στα σημερινά επίπεδα εξαθλίωσης, φοροεπιδρομή και περαιτέρω επέκταση της ελαστικής υποαμειβόμενης εργασίας. Την ίδια στιγμή ενισχύεται ο κρατικός αυταρχισμός (κατάργηση ασύλου, ενίσχυση αστυνομίας κ.ά.) ταυτόχρονα με τον εθνικισμό, το φασισμό και την αναβίωση του «πατρίς-θρησκεία-οικογένεια» αλλά και η πρόσδεση στην  ιμπεριαλιστική μηχανή του πολέμου, με το ελληνικό κεφάλαιο να παίρνει θέση στους ιμπεριαλιστικούς ανταγωνισμούς για τις πηγές και τους “δρόμους” της ενέργειας και το ΝΑΤΟ να μετατρέπει σε μια απέραντη βάση τα Βαλκάνια.

 «Κι ήθελε ακόμη πολύ φως να ξημερώσει.

Όμως εγώ δεν παραδέχτηκα την ήττα.  Έβλεπα τώρα πόσα κρυμμένα τιμαλφή

έπρεπε να σώσω, πόσες φωλιές νερού να συντηρήσω μέσα στις φλόγες…»

Αυτή η πολιτική θα σπάσει μόνο στο δρόμο.  Σήμερα παρά ποτέ αποτελεί κυρίαρχο καθήκον για το εργατικό και λαϊκό κίνημα φρένο να βάλουμε στην καθημερινή υποτίμηση της εργασίας και της ζωής μας. Η ζωή της εργαζόμενης πλειοψηφίας και του λαού δεν θα αλλάξει αν δεν σπάσει η ασφυκτική πολιτική που ορίζουν τα μνημόνια, η πληρωμή του ληστρικού χρέους, η στρατηγική της Ε.Ε. και του κεφαλαίου.

Αυτή τη μάχη ούτε θέλει ούτε μπορεί να τη δώσει ο κυβερνητικός-εργοδοτικός συνδικαλισμός των ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ. Η μάχη αυτή θα δοθεί από τις αγωνιστικές δυνάμεις του κινήματος, χωρίς καμία αναμονή και προσδοκία από τον εργοδοτικό–κυβερνητικό συνδικαλισμό, με το  συντονισμό των πρωτοβάθμιων σωματείων και των αγωνιζόμενων συλλογικοτήτων του εργατικού-λαϊκού κινήματος και τη συγκρότηση ανεξάρτητων κέντρων αγώνα, με προγράμματα πάλης και αιτήματα που θα καλύπτουν τις εργατικές ανάγκες κόντρα στις επιταγές της Ε.Ε. και του κεφαλαίου. Η ανασυγκρότηση του εργατικού και λαϊκού κινήματος, με την ανάπτυξη αγώνων που θα βάζουν ως πρόταγμά τους τις πραγματικές κοινωνικές ανάγκες και τα δικαιώματα, είναι αναγκαίο να επιταχύνει τα βήματά της στο νέο σκηνικό. Οι αγώνες θα είναι αποτελεσματικοί και νικηφόροι μόνο αν δεν είναι απλές συγκεντρώσεις “διαμαρτυρίας”, αν περάσουν στα χέρια των ίδιων των αγωνιζόμενων και των σωματείων τους. Μόνο έτσι θα πάρουμε πίσω όσα μας κλέψανε, φραγμό στη νέα κλοπή θα βάλουμε!

Όλοι εμείς οι εργαζόμενοι, νέοι και συνταξιούχοι που υπογράφουμε καλούμε τα πρωτοβάθμια σωματεία και τις συλλογικότητες του εργατικού και λαϊκού κινήματος να δώσουμε τη δική μας απάντηση στην “υπό νέα διεύθυνση” προσπάθεια μονιμοποίησης της κοινωνικής βαρβαρότητας που γεννάει τη φτώχεια, το φασισμό, την πολεμική απειλή. Να διαδηλώσουμε για την ανατροπή της  κυβέρνησης και συνολικά της πολιτικής Ε.Ε, και κεφαλαίου. Δίνουμε την πρώτη μαζική απάντηση στην κυβέρνηση Μητσοτάκη δηλώνοντας ότι σύντομα θα έχει να αντιμετωπίσει μια μαχητική, λαϊκή, εργατική αντιπολίτευση.

Το Σάββατο 7 του Σεπτέμβρη (6μ.μ., στην ΚΑΜΑΡΑ), στα εγκαίνια της ΔΕΘ, οργανώνουμε το ανεξάρτητο από τον εργοδοτικό συνδικαλισμό, πανελλαδικό, παλλαϊκό συλλαλητήριο, που θα ανοίξει το δρόμο για ένα

Ταξικά ανασυγκροτημένο εργατικό-λαϊκό κίνημα, με τις ανάγκες και τα δικαιώματά μας στις σημαίες του!

  1. Αγαπητός Θανάσης, δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. Β’ Σ.Ε.Π.Ε. Θεσ/νίκης και του Γ.Σ. της ΕΔΟΘ/Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ, εκλεγμένος στο Περιφερειακό Συμβούλιο Κεντρ. Μακεδονίας
  2. Αγγέλλης Γιάννης, μέλος του Δ.Σ. της ΕΣΗΕΑ
  3. Αγναντόπουλος Σωτήρης, ιδιωτικός υπάλληλος
  4. Αδαμόπουλος Νίκος, συνταξιούχος ΟΤΑ, περιφερειακός σύμβουλος Αττικής
  5. Αθανασίου Μανώλης, Χημικός Μηχανικός, μέλος Δ.Σ. του Συνδέσμου Εργαζομένων της ΑΣΠΡΟΦΟΣ 
  6. Αθανασίου Ρίζος, καθηγητής γερμανικών, μέλος ΕΛΜΕ Ημαθίας
  7. Αθανασοπούλου Αντωνία, αρχιτεκτόνισσα, Δημοτ. Σύμβουλος Περιστερίου
  8.  Αλβανούδη Αγγελική, γλωσσολόγος, συμβασιούχος διδάσκουσα στο ΑΠΘ
  9.  Αλβανούδη Ζωή, δασκάλα, μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Θεσσαλονίκης
  10.  Αλεμίδου Θώμη, φιλόλογος, μέλος της ΕΛΜΕ Χαλκιδικής
  11.  Αλεξάκος Φώτιος, καθηγητής, μέλος ΕΛΜΕ Καρδίτσας
  12.  Αλεξίου Δημήτρης, ηλεκτρολόγος μηχανικός , εργαζόμενος στον επισιτισμό, μέλος του Δικτύου Ανέργων και Επισφαλώς Εργαζομένων
  13.  Αλεξίου Έλλη, περιφερειακή σύμβουλος Αττικής
  14.  Άλλιου Μάγδα, μέλος του Φοιτητικού Συλλόγου Μαθηματικού ΑΠΘ
  15.  Αμαργιανιτάκης Μανόλης, Φοιτητής, μέλος του Φοιτητικού Συλλόγου του Μαθηματικού Πανεπ. Κρήτης
  16.  Αμοιράνης Δημήτρης, αγρότης, Αραβησσός Πέλλας
  17.  Αμπάτης Διονύσης, χημικός
  18.  Ανδριανοπούλου Χριστίνα, Χημικός-Ιδιωτική υπάλληλος, μέλος τηςAttack στην ανεργία και την επισφάλεια
  19.  Ανδρουλιδάκη Φραντζέσκα, Πληροφορικός, εργαζόμενη στο ηλεκτρονικό εμπόριο
  20.  Αντάρας Λάμπρος, αρχιτέκτονας μηχανικός, γραμματέας Συλλόγου αρχιτεκτόνων Θεσσαλονίκης
  21.  Αντύπας Βαγγέλης, απόφοιτος Ηλ/Μηχ Μηχανικών ΑΠΘ, μέλος του Δικτύου Ανέργων και Επισφαλώς Εργαζομένων Θεσ/νίκης
  22.  Αντωνόπουλος Παύλος, συνταξιούχος εκπαιδευτικός, μέλος του ΠΕΣΕΚ
  23.  Αξούριστου Χαρά, εκπαιδευτικός, μέλος του Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Ημαθίας
  24.  Αποστολίδης Ζαννής, εργάτης, μέλος Λαϊκής Συνέλευσης Δυτικών Συνοικιών
  25.  Αρβανίτης Κώστας, δημοσιογράφος
  26.  Αρχοντή Βάνα, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Φιλολογίας ΑΠΘ
  27.  Ασκητής Γιώργος, αγρότης, Αραβησσός Πέλλας
  28.  Ασπράγκαθος Αβραάμ, μαθηματικός, Κοζάνη
  29.  Αυγουστίνου Μαρία, καθηγήτρια, μέλος ΕΛΜΕ Πειραιά.
  30.  Βαλανίκας Ευριπίδης, ειδικευόμενος γιατρός ΑΧΕΠΑ
  31.  Βαρβάκη Αρχοντούλα, Ιδιωτική Υπάλληλος, μέλος «Ανυπόταχτης Καισαριανής»
  32.  Βασιλακάκης Νάσος, κομίστας, μέλος Δικτύου ανέργων και επισφαλώς εργαζομένων
  33.  Βασιλάτου Βίκη, εκπαιδευτικός, μέλος Δ΄ΕΛΜΕ Ανατολικής Αττικής.
  34.  Βασιλειάδης Δημήτρης, ελεύθερος επαγγελματίας, μέλος της Λαϊκής Συνέλευσης Δυτικών Συνοικιών
  35.  Βασιλειάδου Δέσποινα, δασκάλα, μέλος του Σ.Ε.Π.Ε. Υπαίθρου Θεσσαλονίκης
  36.  Βασιλείου Νίκος, ηλεκτρολόγος μηχανικός, Τρίκαλα
  37.  Βασιλόπουλος Χρήστος, χημικός μηχανικός, Γρεβενά
  38.  Βάσσης Διονύσης, εκπαιδευτικός, μέλος  του Γεν. Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ και του Δ.Σ. της Γ’ ΕΛΜΕ Δυτικής Αθήνας
  39.  Βάσσου Αθηνά, φοιτήτρια, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ
  40.  Βαφειάδης Μιχάλης, αρχιτέκτων, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  41.  Βαφειάδης Χρήστος, ηλεκτρολόγος, συνταξιούχος ΤΕΙ Χαλκίδας
  42.  Βαφειάδου Ελένη, Αρχιτεκτόνισσα, γραμματέας Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Αθήνας (ΣΑΔΑΣ)
  43.  Βέργος Λεωνίδας, φοιτητής, μέλος φοιτητικού συλλόγου Φιλολογίας ΑΠΘ
  44.  Βλαχομήτρος Δημήτρης, συνταξιούχος, δημοτικός σύμβουλος Θέρμης
  45.  Βλάχος Στέφανος, υποψήφιος διδάκτορας ΕΚΠΑ, μέλος Attack στην ανεργία και την επισφάλεια
  46.  Βουλαλάς Παναγιώτης, αδ, θερμοϋδραυλικός, γραματέας Σωματείου Θερμοϋδραυλικών Καβάλας
  47.  Βουρεκάς Κώστας, αρχιτέκτονας, μέλος ΔΣ τμ. Αττικής ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  48.  Βουρτσάκη Βάνα, δασκάλα, μέλος Δ.Σ. Γ΄ Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Θεσ/νίκης
  49.  Βουτσαράς Στέλιος, συνταξιούχος μεταλλεργάτης
  50.  Βραζιώτης Δημήτρης, γεωπόνος
  51.  Βρατσίστας Γώργιος, γεωπόνος, μέλος Γεν. Συνέλευσης του ΓΕΩΤΕΕ Ηπείρου-Νήσων
  52.  Βρύζας Νικόλαος, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, Υπ. Διδ., μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  53.  Γαζάκης Αντώνης, φιλόλογος, πρόεδρος του Σχολείου Αλληλεγγύης "Οδυσσέας"
  54.  Γαλατάς Ζώης, δημοτ. υπάλληλος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Εργαζομένων ΟΤΑ Ιωαννίνων
  55.  Γεωργάκη-Κόλλια Ειρήνη, αναπλ. δασκάλα, μέλος του Συντονιστικού Αναπληρωτών Αδιορίστων Εκπαιδευτικών, περιφερειακή σύμβουλος Κεντρ. Μακεδονίας
  56.  Γεωργάκης Δημήτρης, μέλος Δ.Σ. του Σωματείου εργαζομένων στο ΟΑΚΑ 
  57.  Γεωργακόπουλος Χρήστος, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  58.  Γεωργιάδης Γιώργος, μηχανικός, μέλος Δ.Σ. του ΤΕΕ παραρτημ. Δυτικής Μακεδονίας
  59.  Γεωργόπουλος Αχιλλέας, γιατρός Νοσοκομείου Παπανικολάου Θεσσαλονίκης
  60.  Γιαγάς Γιάννης, συνταξιούχος
  61.  Γιαννούτσος Δημήτρης, φοιτητής, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Ιατρικής ΔΠΘ
  62.  Γκάλπας Γιώργος, ηθοποιός
  63.  Γκαραγκάνη Αγγελική, δασκάλα μέλος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε Καρδίτσας
  64.  Γκιουλουμίδης Γιώργος, δάσκαλος, μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Υπαίθρου Θεσσαλονίκης
  65.  Γκλαρνέτατζης Γιάννης, βιβλιοϋπάλληλος, πρόεδρος του Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσ/νίκης
  66.  Γκόβας Δημήτρης, βιβλιοϋπάλληλος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Αθήνας
  67.  Γκολέμης Βασίλης, Ηλεκτρολόγος μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  68.  Γκολόη Γερακίνα, εκπαιδευτικός Π.Ε., μέλος Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ Χαλκιδικής
  69.  Γκόντρα  Κωνσταντίνα, αρχιτέκτονας, μέλος της Αριστερής Κίνησης Εργαζομένων Αρχιτεκτόνων
  70.  Γκότσης Στάθης, ιστορικός-υπαλλ. Υπ. Πολιτισμού, μέλος Ε.Ε. της ΑΔΕΔΥ,
  71.  Γούλας Χρήστος, δάσκαλος, μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Τρικάλων
  72.  Γραβάνη Κατερίνα, αδιόριστη εκπαιδευτικός, μεταπτυχιακή φοιτήτρια
  73.  Γραβάνης Δημήτρης, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Κινητικά Αναπήρων Σερρών
  74.  Γρηγοριάδης Δημήτρης, φοιτητής, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Επιστήμης Υλικών Ιωαννίνων
  75.  Γριμανελης Βασίλης, ιδιωτικός υπάλληλος
  76.  Γρόλλιος Γιώργος, καθηγητής Παιδαγωγικής στο Π.Τ.Δ.Ε. του ΑΠΘ
  77.  Δάρας Δημήτρης, επαγγελματίας, Φθιώτιδα, μέλος Αριστερής Παρέμβασης στη Στερεά Ελλάδα
  78.  Δαύρος Γιώργος, πολιτικός μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  79.  Δέση-Λουκά Χριστίνη, αρχιτέκτονας, μέλος πανελλαδικής αντιπροσωπείας ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  80.  Δημητριάδης Βλάσης, ηλεκτρονικός μηχανικός και μηχανικός Η/Υ, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας
  81.  Διαμαντής Δημήτρης, ιδιωτικός υπάλληλος, Αλεξανδρούπολη
  82.  Διδυμιώτη Ξένια, Χημικός, καθηγήτρια στην ιδιωτική τεχνική εκπαίδευση, μέλος του ΣΕΦΚ, μέλος Attack στην ανεργία και την επισφάλεια
  83.  Δινοπούλου Ευαγγελία, αναπληρώτρια δασκάλα, πρ. μέλος του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.
  84.  Δραγανίγος Αντώνης, ηλεκτρολόγος μηχανικός, εκλεγμένος αντιπρόσωπος στο Ε.Κ.Α. του Σωματείου Εργαζομένων ΜΟΔ
  85.  Δώδου Λήδα, άνεργη εκπαιδευτικός, μέλος Δικτύου ανέργων και επισφαλώς εργαζομένων 
  86.  Ζαγανίδης Μενέλαος, άνεργος
  87.  Ζαγανίδης Χρήστος, καθηγητής, πρ. πρόεδρος Ε΄ ΕΛΜΕ Θεσ/νίκης, πρώην μέλος του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ
  88.  Ζαμπουλάκης Νίκος, δάσκαλος,  μέλος Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Ηρακλείου «Δ. ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ»
  89.  Ζαρείφη Δανάη, βιολόγος, Υ/Δ ΕΜΠ, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Μεταπτυχιακών ΕΜΠ
  90.  Ζαφειρόπουλος Χάρης, Βιολόγος, Υ/Δ ΕΛΚΕΘΕ, γραμματέας Συλλόγου Ερευνητών/τριών και Εργαζομένων στην Έρευνα Ηρακλείου
  91.  Ζέρβας Ιωάννης, μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας
  92.  Ζησιμόπουλος Γιάννης, oικονομολόγος, πρόεδρος του Συλλόγου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Αχαΐας
  93.  Ζουμπουρλής Γιώργος, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός-Μηχανικός Η/Υ, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας
  94.  Ζωιτσάκος Σωτήρης, μέλος Α-Γ΄ ΕΛΜΕ Β΄ Αθήνας
  95.  Ηλιάδης Δημοσθένης, φοιτητής, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Ηλεκτρ.-Μηχαν. ΑΠΘ
  96.  Ηλιάκη Αγάπη, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Ιατρικής ΔΠΘ
  97.  Ηλίας Κώστας, οικονομολόγος-ιδιωτ. υπάλληλος, μέλος «ΑΝΥΠΑΚΟΗΣ Αμπελοκήπων-Μενεμένης»
  98.  Ηλίας Νίκος, γραμματέας του Σωματείου Μετάλλου Ιωαννίνων
  99.  Ηλιόπουλος Ηλίας, φυσικός, μέλος Δ.Σ του Συλλόγου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Αχαΐας
  100.  Θανασούλα Φωτεινή, πολ. μηχανικός, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών, μέλος ATTACK στην ανεργία και την επισφάλεια
  101.  Θεοδοσάκης Νικόλαος, Dr-Ελεύθερος επαγγελματίας, πολυλειτουργική βιώσιμη γεωργία, αειφόρος αστική ανάπτυξη  
  102. Θεοδωρίδη Ελίνα, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Σπουδαστών Αρχιτεκτονικής ΑΠΘ
  103. Θεοδωρίδου Αναστασία, φοιτήτρια, μέλος Φοιτ. Συλλόγου Μηχανολόγων Μηχανικών Πανεπ. Δυτ. Μακεδονίας
  104. Θεοδωρουλέα-Μπαλαφούτη Βάσω, ιδιωτική υπάλληλος, μέλος της «Λάντζα»
  105. Θεολόγου Σταύρος, νοσηλευτής, ΑΡΣΥ Υγειονομικών, μέλος Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου Ευαγγελισμός
  106. Θεοφιλάτος Δημήτρης, Βιολόγος, Υ/Δ Πανεπ. Κρήτης, μέλος Συλλόγου Ερευνητών/τριών και Εργαζομένων στην Έρευνα Ηρακλείου 
  107. Θεοχαροπούλου Κωνσταντίνα, φιλόλογος, μέλος του Συλλόγου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Αχαΐας
  108. Θώμου Ιωάννα, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Ιστορικού Αρχαιολογικού ΑΠΘ
  109. Ιακωβάτος Γεράσιμος, πρόεδρος Παραρτήματος Ηρακλείου Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών 
  110. Ιωαννίδης Αδάμος, μηχανολόγος μηχανικός
  111. Ιωαννίδης Τάσος, εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. ΕΛΜΕ Δυτικής Αττικής (Ελευσίνα)
  112. Ιωαννίδου Γιώτα, καθηγήτρια, πρώην μέλος του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ 
  113. Ιωαννίδου Κατερίνα, αναπληρ. δασκάλα, μέλος Ζ΄ Σ.Ε.Π.Ε. Θεσ/νίκης
  114. Καλαϊτσίδης Θοδωρής, συνταξιούχος ΟΤΑ
  115. Καλαμπαλίκης Κώστας, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος Αγωνιστικής Παρέμβασης Εμποροϋπαλλήλων Ιωαννίνων
  116. Καλαμπαλίκης Χρήστος, φοιτητής, μέλος του Φοιτητικού Συλλόγου Μαθηματικού ΕΚΠΑ
  117. Καλημερίδης Γιώργος, δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Συρου-Τήνου-Μυκόνου
  118. Καλογρηάς Μένιος, νοσηλευτής, μέλος Δ.Σ.  του Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου «Αγ. Παύλος» και του Γ.Σ. της ΕΔΟΘ/Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ
  119. Καλούδας Χρήστος, φοιτητής, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Ηλεκτρ.-Μηχαν. ΑΠΘ
  120. Καλουδιώτης Βαγγέλης, μηχανικός, μέλος του Δ.Σ. του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών-Παράρτημα Πάτρας
  121. Καλούσης Ακρίτας, κοινωνιολόγος, μέλος ΕΛΜΕ Πειραιά
  122. Καμηλάκης Μανώλης, μέλος της Κεντρικής Διοίκησης του Συνδικάτου Επισιτισμού Τουρισμού ξενοδοχείων Αττικής, μέλος του Δ.Σ. του Σωματείου Εργαζομένων Χίλτον
  123. Καμινιώτης Παναγιώτης, γεωπόνος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Εργαζομένων ΟΤΑ Α΄ Βαθμού Καρδίτσας
  124. Κανέλλος Γρηγόρης, οδηγός λεωφορείου, μέλος του Σωματείου Εργαζομένων ΕΘΕΛ και της Ενωτικής Αγωνιστικής Συνεργασίας (ΕΑΣ)
  125. Κανέλλος Κώστας, οδηγός λεωφορείου, μέλος του Σωματείου εργαζομένων ΕΘΕΛ και της Ενωτικής Αγωνιστικής Συνεργασίας – ΕΘΕΛ
  126. Καπακτσής Αλέξανδρος, δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Υπαίθρου Θεσ/νίκης
  127. Καπακτσής Δημήτρης, δάσκαλος, μέλος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Υπαίθρου Θεσ/νίκης
  128. Καπέτα Θεοπίστη, φοιτήτρια, μέλος Δ.Σ. του Φοιτητικού Συλλόγου Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ-ΑΠΘ
  129. Καπετανάκη Γαρυφαλλιά, φιλόλογος, μέλος Σωματείου Εργαζομένων στα Φροντιστήρια Καθηγητών (ΣΕΦΚ)Αρχή φόρμαςΤέλος φόρμας
  130. Καπής Πάρης, γιατρός, νοσοκομείο Κατερίνης
  131. Καπλανίδου Χρυσή, καθηγήτρια, μέλος Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Χαλκιδικής
  132. Καραβαζάκης Βασίλης, οδηγός, Αθήνα
  133. Καραγιάννης Μηνάς, ειδικευόμενος ιατρός, μέλος Σωματείου Π.Γ.Ν. Αττικού «Αναγέννηση»
  134. Καραγιαννίδης Λάζαρος, βιβλιοϋπάλληλος, μέλος Δ.Σ. του Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσ/νίκης
  135. Καραδάκης Γιώργος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Διοικητικών Υπαλλήλων Σιβιτανιδείου
  136. Καράμαλης Δημήτρης, εργαζόμενος ΟΤΕ, πρόεδρος ΤΔΕ ΠΑΣΕ ΟΤΕ Λέσβου-Λήμνου, μέλος Δ.Σ. του Εργατικού Κέντρου Λέσβου
  137. Καραμήτρου Χρύσα, δασκάλα, μέλος του Σ.Ε.Π.Ε. Β’ Αθήνας "Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ"
  138. Καραμπατζάκη Αλίκη, δασκάλα, μέλος Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Ιεράπετρας
  139. Καραμπατζάκης Ηλίας, αγρότης, μέλος Αγροτικού Συνεταιρισμού Αχλαδοχωρίου
  140. Καραναστάση Κατερίνα, αρχιτέκτονας, μέλος Δ.Σ. παραρτήματος Θεσσαλίας του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  141. Καρπουτσής Μιχάλης, γραμματέας Δ.Σ. του Σωματείου Εργαζομένων στην ΔΕΥΑ ΣΕΡΡΩΝ
  142. Κασάρχου Λένα, ψυχολόγος
  143. Κάτσαρης Παναγιώτης, Γεωπόνος Πρόεδρος του πανελλήνιου Συλλόγου Εργαζομένων στον ΕΛΓΟ – ΔΗΜΗΤΡΑ
  144. Κατσαρού Ιωάννα, δασκάλα, πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λαγκαδά
  145. Κατσιόλα Λίνα, άνεργη νηπιαγωγός, Χίος
  146. Κηπουρός Γιάννης, δημοτικός υπάλληλος Δ. Κορδελιού-Ευόσμου
  147. Κιντσάκη Μαρία, συνταξ. εκπαιδευτικός, μέλος Χώρου Αλληλεγγύης Γυναικών
  148. Κοιλάκου Σύλβια, πολιτικός μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  149. Κοϊμτζόγλου Βασιλική, φοιτήτρια, μέλος Φοιτ. Συλλόγου Μηχανολόγων Μηχανικών Πανεπ. Δυτ. Μακεδονίας
  150. Κοκκίνης Μάκης, κοινωνιολόγος-εργαζόμενος σε δομές προσφύγων
  151. Κονδύλη Νατάσα, δασκάλα, ταμίας Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Άνω Λιοσίων-Ζεφυρίου-Φυλής
  152. Κοντελές Δημήτρης, εκπαιδευτικός, αιρετός στο ΠΥΣΔΕ Λάρισας
  153. Κοντογιάννη Μαριλένα, εκπαιδευτικός, μέλος ΕΛΜΕ Θεσπρωτίας
  154. Κοντοδήμας Κωνσταντίνος, Μηχανικός Η/Υ, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Υποψ. Διδακτόρων ΕΜΠ
  155. Κορδαλής Ηλίας, αναπληρωτής εκπαιδευτικός Κοινωνικών Επιστημών Δ.Ε.
  156. Κορκοντζέλου Χριστίνα, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Ιστορικού Αρχαιολογικού ΑΠΘ     
  157. Κοσίνας Χρήστος, βιολόγος, περιφερειακός σύμβουλος στη Δυτική Ελλάδα
  158. Κοσμοπούλου Όλγα, γιατρός, μέλος Δ.Σ. ΕΙΝΑΠ, μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Εργαζομένων Γ.Ν. Νίκαιας
  159. Κοσμοπούλου Φωτεινή, δασκάλα, μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λάρισας
  160. Κοτίνης Χρήστος, δάσκαλος, πρόεδρος Β' Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Θεσσαλονίκης
  161. Κουβαρά Ελίνα, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Σπουδαστών Αρχιτεκτονικής ΑΠΘ
  162. Κουμαντζιάς Δημήτρης, εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. του Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ Πιερίας                
  163. Κουρνιώτης Χρήστος, εκπαιδευτικός, μέλος του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ
  164. Κούρτη Ιουλία, δασκάλα, μέλος Σ.Ε.Π.Ε. Θεσπρωτίας, μέλος Επιτροπής ενάντια στην Εξόρυξη Υδρογονανθράκων
  165. Κουσινόβαλη Κατερίνα, μέλος φοιτητικού συλλόγου Ιατρικής ΔΠΘ, εργαζόμενη στον επισιτισμό,
  166. Κουτίδου Σοφία, λογοθεραπεύτρια
  167. Κουτσανέλλου Μαργαρίτα, γραμματέας Συλλόγου Εργαζόμενων ΕΛΓΟ Δήμητρα, εκπρόσωπος του Σωματείου στο Εργατικό Κέντρο Αθήνας
  168. Κρεασίδης Γιώργος, καθηγητής, μέλος του Γεν. Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ
  169. Κρεστενίτης Μάριος, εργαζόμενος στην έρευνα, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας
  170. Κρίτσας Σωτήρης, συνταξιούχος, υπεύθ. δημοσίων σχέσεων του Δ.Σ. Σωματείου Συνταξιούχων «Η Συσπείρωση»
  171. Κυργιάκης Χρήστος, μέλος Δ΄ ΕΛΜΕ Ανατ. Αττικής, αρθρογράφος του «ΣΕΛΙΔΟΔΕΙΚΤΗ»
  172. Κυριακόπουλος Μάνθος, αναπληρωτής δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Ρεθύμνου
  173. Κωζαδίνου Νούλη, δικηγόρος-πανεπιστημιακός, μέλος Συντονισμού Συλλογικοτήτων Θεσ/νίκης
  174. Κωνστάντιου Φαίδρα, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Νομικής ΔΠΘ
  175. Κωστάμης Λάμπρος, άνεργος
  176. Κωστοπούλου Βάσω, ΕΕΔΙΠ στο ΑΠΘ
  177. Κωτσιόπουλος Νίκος, οικοδόμος, μέλος Δ.Σ. του Συνδικάτου Οικοδόμων Λάρισας
  178. Λαθήρα Γιάννα, καθηγήτρια, πρόεδρος της Γ’ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης
  179. Λαθήρας Γιάννης, συνταξιούχος εκπαιδευτικός, δημοτικός σύμβουλος Νεάπολης-Συκεών
  180. Λαμπρίδης Γιάννης, Πολιτικός Μηχανικός
  181. Λαμπρόπουλος Νίκος, λογιστής, Θεσσαλονίκη
  182. Λασπίδου Αλίκη, αναπληρώτρια δασκάλα, μέλος Συλλόγου Αδιόριστων Εκπαιδευτικών Θεσσαλονίκης
  183. Λεγάκης Μιχάλης, φιλόλογος, μέλος Α΄ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης
  184. Λέισος Λυκούργος, ιδιωτικός υπάλληλος
  185. Λιαμπότης Σωτήρης, μέλος Συνδικάτου Οικοδόμων Ηγουμενίτσας, μέλος Επιτροπής ενάντια στην Εξόρυξη Υδρογονανθράκων
  186. Λιανού Αθηνά, χημικός μηχανικός, εργαζόμενη στην καπνοβιομηχανία, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  187. Λιαπόπουλος Παναγιώτης, νοσηλευτής Κέντρου Υγείας Κασσανδρείας Χαλκιδικής
  188. Λιόντος Βασίλης, καθηγητής, πρόεδρος ΕΛΜΕ Χανίων
  189. Λουσιώτης Νικόλαος, φαρμακοποιός, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Φαρμακοποιών Πέλλας
  190. Μαγκλάρα Μυρτώ, φοιτήτρια, μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Φοιτητών Φυσικού ΑΠΘ
  191. Μαγκλάρας Κωνσταντίνος, φοιτητής, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Νομικής ΔΠΘ
  192. Μακρόγλου Βίβιαν, ιδιωτική υπάλληλος, μέλος του Συντονισμού Συλλογικοτήτων Θεσσαλονίκης
  193. Μακρυγιάννης Στέφανος, δάσκαλος, πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Ροδόπης
  194. Μαλγαρινού Βάσω, αναπληρώτρια δασκάλα, Κιλκίς
  195. Μανάβης Νίκος, εκλεγμένος αντιπρόσωπος της Ένωσης Συντακτών Ημερησίων Εφημερίδων Πελοποννήσου Ηπείρου και Νήσων (ΕΣΗΕΠΗΝ) στην γενική συνέλευση της Πανελλήνια Ομοσπονδία Ενώσεων Συντακτών (ΠΟΕΣΥ)
  196. Μανενή Ευαγγελία, φοιτήτρια, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Φυσικού ΑΠΘ
  197. Μανίκας Σταύρος, εργαζόμενος της ΕΘΕΛ, μέλος της Ενωτικής Αγωνιστικής Συνεργασίας (ΕΑΣ)
  198. Μανωλάκης Ιάσονας, χημικός, μέλος του Συλλόγου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Αχαΐας
  199. Μαξούρης Πάτροκλος, οδηγός λεωφορείου, μέλος του Σωματείου εργαζομένων ΕΘΕΛ και της Ενωτικής Αγωνιστικής Συνεργασίας - ΕΘΕΛ
  200. Μαραγκουδάκης Σταύρος, μηχανολόγος μηχανικός, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών και της Attack στην ανεργία και την επισφάλεια
  201. Μαρίνης Γιάννης, εκπαιδευτικός, μέλος του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ
  202. Μαρκάκος Γιώργος, φοιτητής, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΑΠΘ
  203. Μαρκέτος Σπύρος, ιστορικός, καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ
  204. Μασούρας Ιάσονας, φυσικός, μέλος Δ.Σ του Συλλόγου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Αχαΐας
  205. Μασούρας Χρήστος, συνταξιούχος εκπαιδευτικός, μέλος Σωματείου Συνταξιούχων «Η Συσπείρωση»
  206. Μάστορης Νίκος, εργαζόμενος της ΕΘΕΛ, μέλος της Ενωτικής Αγωνιστικής Συνεργασίας (ΕΑΣ)
  207. Ματζίκος Παναγιώτης, φοιτητής, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Ηλεκτρ.-Μηχαν. ΑΠΘ
  208. Ματίκας Λάμπρος, φυσικός, βιομηχανικός εργάτης
  209. Μαυρειδόπουλος Γρηγόρης, μέλος Δ.Σ. του Σωματείου Φαρμακευτικών Προϊόντων, Ιατροτεχνολογικών και Συναφών Επαγγελμάτων
  210. Μαυρίδης Θεόδωρος, αναπληρωτής εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. Σ.Ε.Π.Ε. Περιστερίου « Έλλη Αλεξίου»
  211. Μαυροειδής Παναγιώτης, μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  212. Μέλλιος Γιάννης, γεωπόνος
  213. Μητρούτσικου Ζωή, μέλος του Φοιτητικού Συλλόγου Φυσικού ΑΠΘ
  214. Μητσοπούλου Όλγα, άνεργη εκπαιδευτικός, Καρδίτσα
  215. Μητώνας Γιώργος, εργαζόμενος ΕΥΑΘ, αντιπρόσωπος εργαζομένων ΕΥΑΘ στο Ε.Κ. Θεσσαλονίκης
  216. Μιλτσακάκης Μιχάλης, δάσκαλος, μέλος Σ.Ε.Π.Ε. Βύρωνα-Καισαριανής, μέλος Εκτελεστικής Επιτροπής ΑΔΕΔΥ
  217. Μιχαηλίδου Καλλιόπη, μέλος της «ATTACK στην ανεργία και την επισφάλεια» Βέροιας
  218. Μολόχας Στέφανος, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών-παράρτ. Θεσσαλίας, μέλος Εργατικής Λέσχης Βόλου
  219. Μονιάκη Χρυσούλα, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Εργαζομένων στην ΕΛΣΤΑΤ
  220. Μόσχος Αλέκος, εκπαιδευτικός, μέλος της ΕΛΜΕ Ημαθίας
  221. Μόσχος Τάσος, Υπάλληλος Παν/μίου Αιγαίου
  222. Μούστος Αλέξανδρος, φοιτητής, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ
  223. Μούστος Φώτης, φαρμακοϋπάλληλος, μέλος του Συλλόγου Φαρμακοϋπαλλήλων Καρδίτσας
  224. Μούστου Γαβριέλα, δασκάλα, μέλος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Καρδίτσας
  225. Μπαζιργιάννης Βασίλης, αδιόριστος δάσκαλος, μέλος Συλλόγου Αδιορίστων Εκπαιδευτικών Θεσσαλονίκης
  226. Μπακαλάκης Χρήστος, οικοτέχνης, Γιαννιτσά
  227. Μπακόλας Δημήτρης, μέλος Δ.Σ. του Σωματείου Γεωπόνων Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ηπείρου-Λευκάδος
  228. Μπαχούρου Βάσω, βιβλιοϋπάλληλος, μέλος Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου (ΣΥΒΧΨ) Αττικής
  229. Μπαχτή Άννα, καθηγήτρια, αιρετός ΠΥΣΔΕ Ανατολικής Αττικής
  230. Μπελαντάκης Μάνος, φοιτητής, μέλος Σ.Φ. Φιλολογίας ΑΠΘ
  231. Μπέσης Θάνος, μεταδιδάκτορας ερευνητής ΑΠΘ
  232. Μπέτζου Ιφιγένεια, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Νομικής ΔΠΘ
  233. Μπικάκη Μαρία, μέλος Ανοικτής Επιτροπής Αγώνα Εργαζόμενων και Συνταξιούχων Εθνικής Τράπεζας
  234. Μπινιώρη Άσπα, ψυχολόγος, μέλος «Ανυπότακτης Πετρούπολης»
  235. Μπινιώρης Νικόλαος, πρόεδρος Σωματείου Εργαζομένων Δ. Παιανίας, μέλος Γεν. Συμβουλίου ΠΟΕ-ΟΤΑ
  236. Μπλάτσου Παναγιώτα, φοιτήτρια Μηχανολόγος μηχανικός και βιομηχανικού σχεδιασμού ΤΕΙ Κοζάνης
  237. Μπλάτσου Παναγιώτα, φοιτήτρια, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Βιομηχανικού Σχεδιασμού ΤΕΙ Δυτ. Μακεδονίας
  238. Μπλέτσα Άννι, μέλος του Φοιτητικού Συλλόγου ΠΤΔΕ του ΑΠΘ
  239. Μπόλης Κωστής, άνεργος καθηγητής φυσικής
  240. Μπόλης Στέφανος, συμβασιούχος στον Δήμο Θεσσαλονίκης
  241. Μπολτσής Άρης, εργαζόμενος μέλος του Σωματείου εργαζομένων στο Νοσοκομείο Καρδίτσας
  242. Μπουντόλος Γιάννης, ιδιωτικός υπάλληλος, Καρδίτσα
  243. Μπούντρη Σοφία, αρχιτέκτονας, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  244. Μπουρδομπούρα Γεωργία, δασκάλα, μέλος Δ.Σ.  του Σ.Ε.Π.Ε. Έδεσσας και Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ Πέλλας
  245. Μπουτούλη Εύη, αδιόριστη δασκάλα, μέλος Συλλόγου Αδιορίστων Εκπαιδευτικών Θεσσαλονίκης
  246. Μυλωνοπούλου Ζωή, δημοτική υπάλληλος, μέλος Συλλόγου Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Χαλκιδικής
  247. Μωυσιάδης Μπάμπης, εργαζόμενος ΕΥΑΘ, μέλος Δ.Σ. του Σωματείου Εργαζομένων ΕΥΑΘ
  248. Νάνος Βαγγέλης, γεωπόνος, πρόεδρος Σωματείου Γεωπόνων Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ηπείρου, μέλος Δ.Σ. του Εργατικού Κέντρου Πρέβεζας
  249. Νέζου Λίνα, εργαζόμενη στον επισιτισμό, μέλος της ΛΑΝΤΖΑ Ιωαννίνων
  250. Νικολόπουλος Αποστόλης, εκπαιδευτικός, μέλος ΕΛΜΕ Χανίων
  251. Νικολούδης Δημήτρης, δάσκαλος, μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λαγκαδά
  252. Ντόβολος Σεραφείμ, αγροτικός ιατρός
  253. Ντόνας Δημήτρης, δάσκαλος, μέλος Ζ΄ Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Θεσσαλονίκης
  254. Ντούρος Στάθης, γεωπόνος, περιφερειακός σύμβουλος Θεσσαλίας
  255. Ντρενογιάννη Αντωνία, μαθηματικός, μέλος του Συλλόγου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Αχαΐας
  256. Ντρενογιάννη Κωνσταντίνα, χημικός, μέλος του Συλλόγου Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Λειτουργών Αχαΐας
  257. Ξενόπουλος Κώστας, ελεύθερος επαγγελματίας
  258. Ξηρουδάκης Νίκος, πολιτικός μηχανικός, μέλος Εργατικής Λέσχης Ν. Σμύρνης
  259. Ξιφαρά Μαρία, τραπεζοϋπάλληλος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Υπαλλήλων Εθνικής Τράπεζας Ελλάδας
  260. Ξοπλίδης Γιώργος, αναπληρωτής εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Αλεξανδρούπολης και του Συντονιστικού Αναπληρωτών Αδιορίστων Εκπαιδευτικών
  261. Ξοπλίδης Παναγιώτης, γραμματέας του Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσσαλονίκης
  262. Οικονομάκη Μαρία, φιλόλογος, μέλος ΕΛΜΕ Ηρακλείου 
  263. Οικονόμου Αριστείδης, σιδηροδρομικός, ταμίας Δ.Σ. του Συνδικάτου Θεσσαλικών Σιδηροδρόμων
  264. Παΐζης Στάθης, φοιτητής, μέλος του Φοιτητικού Συλλόγου ΠΑΔΑ
  265. Παλούκης Κώστας, ιστορικός
  266. Παναγιωτίδου-Τερζοπούλου Καλλιόπη, φοιτήτρια, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ
  267. Παναγιώτου Χρήστος, αναπληρωτής δάσκαλος, μέλος του Δ.Σ. της ΔΟΕ
  268. Παπαγκίκας Γιώργος, αναπληρωματικό μέλος Δ.Σ. του τμ. Αττικής ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ, μέλος της Πανελλαδικής Αντιπροσωπείας του ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  269. Παπαδάκης Γιώργος, αρχιτέκτονας, μέλος Αντιπροσωπείας ΤΕΕ Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας
  270. Παπαδημητρίου Σωτήρης, αντιπρόεδρος Εργατικού Κέντρου Λιβαδειάς
  271. Παπαδόπουλος Δημήτρης, εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Λάρισας
  272. Παπαδοπούλου Ελισάβετ, δασκάλα, μέλος Σ.Ε.Π.Ε. Μολάων Λακωνίας «Γ. Ρίτσος»
  273. Παπαδοπούλου Μαρία, νηπιαγωγός, μέλος Η΄ Σ.Ε.Π.Ε. Θεσσαλονίκης και Συντονισμού Συλλογικοτήτων Θες/νίκης
  274. Παπαθανασίου Αργύρης, δάσκαλος, μέλος Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Μαγνησίας, πρ. μέλος Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.
  275. Παπακωνσταντίνου  Βιβή, μέλος Ε΄ΕΛΜΕ Ανατολικής Αττικής
  276. Παπανικολάου Γιώργος, φοιτητής, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Τοπογράφων ΕΜΠ
  277. Παπανικολάου Θανάσης, άνεργος ηλεκτρονικός μηχανικός, μέλος Λέσχης Εργασίας, Αλληλεγγύης και Πολιτισμού Τρικάλων
  278. Παπανικολάου Πάνος, νευροχειρουργός, γεν. γραμματέας της Ο.Ε.Ν.Γ.Ε., μέλος Δ.Σ. της ΕΙΝΑΠ, δημοτ. σύμβουλος Περιστερίου
  279. Παπαπέτρος Πέτρος, βιβλιοϋπάλληλος, μέλος Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Αθήνας
  280. Παπατσίμπας Βασίλης, δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Αλεξανδρούπολης
  281. Παπαφιλίππου Παναγιώτα, δασκάλα, μέλος Σ.Ε.Π.Ε. Καβάλας
  282. Παπαχρόνης Παντελής, φοιτητής, μέλος του Φοιτητικού Συλλόγου Φυσικού ΕΚΠΑ
  283. Παπαχρυσοστομίδης Λάζαρος, συνταξιούχος Οργανισμού Εργατικής Εστίας, μέλος της Ανεξάρτητη Πρωτοβουλίας Νάουσας και του “SOS ΒΕΡΜΙΟ”
  284. Πατέλη Βιολέττα, εκπαιδευτικός, πρόεδρος Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Ανατ. Αττικής "Κ. Σωτηρίου"
  285. Πατετσίνης Βαγγέλης, δικηγόρος, μέλος του Δ.Σ. του Δικηγορικού Συλλόγου Έδεσσας
  286. Πατρίκαλου Εύα, γιατρός, μέλος Δ.Σ. της Ένωσης Ιατρών Νοσοκομείου και Κέντρων Υγείας Τρικάλων και μέλος της Αντιπροσωπείας του Π.Ι.Σ.
  287. Πατσόγλου Σάββας, δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. του Ζ΄ Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Θεσ/νίκης
  288. Παυλάκης Χαράλαμπος, σιδηροδρομικός, πρόεδρος Δ.Σ. του Συνδικάτου Θεσσαλικών Σιδηροδρόμων
  289. Παυλής Στρατής, Γραμματέας του Δ.Σ. της Ένωσης Ιατρών Ε.Σ.Υ. Λέσβου
  290. Παυλίδης Παύλος, επαγγελματίας, Θεσσαλονίκη
  291. Πέρδου Χριστιάνα, μέλος του Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Αθήνας «Αριστοτέλης»
  292. Περεντίδης Θεόδωρος, μέλος Συλλόγου Φοροτεχνικών-Λογιστών Βορείου Έβρου, Ορεστιάδα, περιφερειακός σύμβουλος Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης
  293. Περιστεροπούλου Μαρία, φιλόλογος, μέλος Α΄ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης
  294. Πετάση Δανάη, αρχιτέκτονας, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών 
  295. Πλεύρης Κωστής, πολιτικός μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας   
  296. Πλουμής Ανδρέας, οικονομολόγος- λογιστής, πρ. πρόεδρος Δ.Σ. του Σωματείου Εργαζομένων Αγροτικού Συνεταιρισμού Ορμυλίας, μέλος Δ.Σ. περιβαλλοντικής κίνησης "Κρουσίδα Γη"
  297. Ποζίδου Ροζαλία, αδιόριστη δασκάλα, μέλος Συλλόγου Αδιορίστων Εκπαιδευτικών Θεσ/νίκης
  298. Πολιτάκος Κώστας, ιδιωτικός υπάλληλος
  299. Πολίτου Βίκη, φιλόλογος, γενική γραμματέας του Δ.Σ. της Β΄ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης
  300. Πολίτου Ρούλα, καθηγήτρια, αιρετός ΠΥΣΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης
  301. Πολυζώη Νίκη, εκπαιδευτικός, γραμματέας ΕΛΜΕ Φωκίδας, αιρετό μέλος ΠΥΣΔΕ, περιφερειακή σύμβουλος Στερεάς Ελλάδας
  302. Πολυχρονόπουλος Πάνος, καθηγητής, μέλος ΕΛΜΕ Μαγνησίας
  303. Πρεκατές Κωστής, βιβλιοπώλης, Τρίκαλα
  304. Πρεκατές Χρήστος, γιατρός, μέλος Λέσχης Εργασίας , Αλληλεγγύης και Πολιτισμού Τρικάλων
  305. Προυσαλίδης Γιώργος, εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. της Δ' ΕΛΜΕ Αν. Αττικής
  306. Ράλλης Κωνσταντίνος, φοιτητής, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ΑΠΘ
  307. Ράπτης Κώστας, μηχανικός
  308. Ρεμπάπης Παναγιώτης, εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Λάρισας
  309. Ρέππα Ντίνα, δασκάλα, μέλος Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Αθήνας «Αριστοτέλης», δημοτική σύμβουλος Αθήνας
  310. Ρηγόπουλος Κωνσταντίνος, μηχανικός Περιβάλλοντος
  311. Ρίζος Μιχάλης, γιατρός, πρόεδρος Σωματείου Εργαζομένων ΑΤΤΙΚΟΥ Νοσοκομείου
  312. Ρίζου Ιωάννα, φοιτήτρια, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Νομικής ΕΚΠΑ
  313. Ρίζου Ντορέττα, πρόεδρος Συλλόγου Διοικητικών Υπαλλήλων Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  314. Ροζάνα Αργυρώ, αρχιτέκτονας, μέλος της Αριστερής Κίνησης Εργαζομένων Αρχιτεκτόνων
  315. Ρούμπας Σπύρος, πολιτικός μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  316. Ρώιμπα Φωτεινή, εκπαιδευτικός, μέλος του Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Λήμνου - Αγίου Ευστρατίου
  317. Σαββάκη Ευγενία, Πολιτικός Μηχανικός, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών, μέλος Attack στην ανεργία και την επισφάλεια
  318. Σακαλή Στέλλα, Ειδικευόμενη Ψυχίατρος παιδιού και εφήβου, μέλος της Αριστερής Ριζοσπαστικής Συνεργασίας Ιατρών
  319. Σακαλής Νίκος, φοιτητής, μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Φοιτητών Φαρμακευτικής ΑΠΘ
  320. Σαμαλής Νίκος, Ιδιωτ. υπάλληλος
  321. Σαμαρά Κατερίνα, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Αρχιτεκτονικής ΑΠΘ           
  322. Σαμοΐλη Νικολέτα, πρ. πρόεδρος του πολιτιστικού συλλόγου Αλεύχιμον, Λευκίμμη
  323. Σαμοϊλης Γιάννης, εκπαιδευτικός, αντιπρόεδρος ΕΛΜΕ Α. Λιοσίων-Ζεφυρίου-Φυλής
  324. Σαραϊδάρη Πόπη, φιλόλογος, μέλος Δ.Σ. της Ε’ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης
  325. Σαριδάκης Μάνθος, υποψήφιος διδάκτορας Πολυτεχνείο Ξάνθης
  326. Σαριπανίδου Αντιγόνη, ιδιωτ. υπάλληλος, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών-παράρτ. Θεσσαλίας                      
  327. Σέτζας Χρήστος, εκπαιδευτικός, μέλος της Λέσχης Eργασίας, Αλληλεγγύης και Πολιτισμού Γρεβενών
  328. Σιμήνου Ευαγγελία, νηπιαγωγός, ταμίας Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λαγκαδά
  329. Σιούλας Παναγιώτης, πολιτ. μηχανικός, μέλος Δ.Σ. παραρτήματος Θεσσαλίας του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  330. Σιούτης Σπύρος, πρόεδρος Συλλόγου Εργαζομένων Περιφερ. Ενότητας Πρέβεζας Περιφέρειας Ηπείρου, μέλος Εκτελ. Επιτροπής Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ Πρέβεζας
  331. Σιτέλας Κώστας, μέλος ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων ΕΛΒΟ
  332. Σκοπέτου Νίκη, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Ηλεκτρ.-Μηχαν. ΑΠΘ
  333. Σκουλαρίκος Γιάννης, “ωφελούμενος” Προγράμματος Κοινωφελούς Εργασίας ΟΑΕΔ, Αντιφασιστικό Μέτωπο Ηλείας
  334. Σκουνάκη Αρετή, δικηγόρος, μέλος Δ.Σ. Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης
  335. Σμήλιος Ηλίας, δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. του Ζ’ Σ.Ε.Π.Ε. Θεσσαλονίκης, δημοτ. σύμβουλος Αμπελοκήπων-Μενεμένης
  336. Σοβαράς Νίκος, ελεύθερος επαγγελματίας, Αλεξανδρούπολη
  337. Σουνδουλουνάκη Στέλλα, γιατρός στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο Θεσ/νίκης
  338. Σούρλας Κώστας, φυσικός, μέλος της πρωτοβουλίας ενάντια στις εξορύξεις Θεσπρωτίας
  339. Σοφουλάκη Κατερίνα, Χημικός Μηχανικός, γραμματέας Παραρτήματος Ηρακλείου ΣΜΤ
  340. Σπανδούδης Δημήτρης, καθηγητής, ταμίας της Γ' ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης
  341. Στάγκος Κωνσταντίνος, συνταξιούχος, γεν. γραμματέας Σωματείου Συνταξιούχων «Η Συσπείρωση»
  342. Σταμούλης Δημήτρης, μέλος Δ.Σ. της Ένωσης Συντακτών Περιοδικού Ηλεκτρονικού Τύπου (ΕΣΠΗΤ)
  343. Σταμούλης Κωνσταντίνος, γραμματέας Συλλόγου Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού Παν. Ιωάννινων  
  344. Στανίτσας Ανέστης, ηλεκτρολόγος-τεχνικός μηχανημάτων κρέατος, πρόεδρος Δ.Σ. ΣΦΑΔΗΣ ΑΕ ΟΤΑ (σφαγεία Ν. Σκοπού Σερρών), μέλος της Κίνησης Πολιτών αντι-ΤΑΡ Π.Ε. Σερρών
  345. Σταυροπούλου Άννα Μάγια, νηπιαγωγός, μέλος του Σ.Ε.Π.Ε. '' Ο Περικλής'' και του Συντονιστικού Νηπιαγωγών
  346. Σταύρου Βαγγέλης, φοιτητής, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Νομικής ΔΠΘ
  347. Στεφανίδου Σοφία, καθηγήτρια, μέλος Δ.Σ. της Ε΄ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης και ΕΕ της ΕΔΟΘ/Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ
  348. Στεφούδης Μόρφης, συνταξιούχος ΟΤΑ, οργ. γραμματέας Σωματείου Συνταξιούχων «Η Συσπείρωση»
  349. Σφαιροπούλου Αθηνά, καθηγήτρια, μέλος Δ’ ΕΛΜΕ Ανατολικής Αττικής
  350. Σχοινάς Γιώργος, μέλος Σ.Φ. Πολιτικών Επιστημών
  351. Τάκη Βούλα, συνταξ. εκπαιδευτικός, μέλος Χώρου Αλληλεγγύης Γυναικών
  352. Ταλαχούπης Νίκος, οικοδόμος, μέλος Δ.Σ. Συνδικάτου Οικοδόμων Λάρισας
  353. Τατάλας Πέτρος, εργαζόμενος στον τουρισμό, μέλος της «ΛΑΝΤΖΑ»
  354. Τάχου Εύη, εκπαιδευτικός ιδιωτικής εκπαίδευσης, Τρίκαλα
  355. Τζαβέλλα Λίτσα, δασκάλα, μέλος Σ.Ε.Π.Ε. Τρικάλων
  356. Τζαβέλλας Νίκος, δασολόγος, Τρίκαλα
  357. Τζαμαδάνης Γιώργος,  επίτιμος δικηγόρος, μέλος της Εναλλακτικής Πρωτοβουλίας Δικηγόρων Θεσ/νίκης
  358. Τζαμουράνης Δημήτρης, πρόεδρος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  359. Τζανετάτου Εύη, ψυχολόγος
  360. Τζέρπος Νίκος, εκπαιδευτικός, μέλος ΕΛΜΕ Θεσπρωτίας                    .   
  361. Τζήμας Δημήτρης, μέλος Συνδικάτου Εργατοϋπαλλήλων Τηλεπικοινωνιών και Πληροφορικής Ν. Αττικής
  362. Τζοάνου Αγγελική, συνταξιούχος, μέλος Σωματείου Συνταξιούχων Ν. Θεσ/νίκης «Η ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ»
  363. Τζουβελέκης Δημήτρης, μέλος Σωματείου Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Βοιωτίας
  364. Τίγκας Βασίλης, αυτοαπασχολούμενος
  365. Τόδη Νεκταρία-Μαρία, ασκούμενη δικηγόρος, μέλος της Κίνησης Ασκούμενων και Νέων Δικηγόρων ενάντια στην Επισφάλεια
  366. Τόλης Βαγγέλης, ΕΔΙΠ στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
  367. Τόλλιος Δημήτρης, Δασοπόνος, Τρίκαλα
  368. Τονοζλής Γιώργος, εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. της Α’ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης
  369. Τουλγαριδης Κώστας, γυμναστής, αντιπρόεδρος Σ.Ε.Π.Ε. Ανατ. Αττικής «Κ. Σωτηρίου», περιφερειακός σύμβουλος Αττικής
  370. Τρούλη Αντιγόνη, αναπληρώτρια καθηγήτρια, μέλος Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Ηρακλείου
  371. Τρώντσιου Λίτσα, δασκάλα, μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Υπαίθρου Θεσσαλονίκης
  372. Τσαγκαράτου Αιμιλία, εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Αθήνας «Ο Παρθενώνας»
  373. Τσακιροπούλου Αθανασία, φοιτήτρια, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Νομικής ΔΠΘ
  374. Τσαούσης Σωκράτης, μέλος του Φοιτητικού Συλλόγου Ηλεκτρ.-Μηχαν. ΑΠΘ
  375. Τσελεπίδης Σάββας, Αρχιτέκτων μηχανικός, μέλος Αντιπροσωπείας του Συλλόγου Αρχιτεκτόνων Διπλωματούχων Ανωτάτων Σχολών - Πανελλήνια Ένωση Αρχιτεκτόνων (ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ)
  376. Τσέλος Ιάσωνας, φοιτητής, μέλος Φοιτ. Συλλόγου Μηχανολόγων Μηχανικών Πανεπ. Δυτ. Μακεδονίας
  377. Τσιαμούρα Ιωάννα, αρχιτέκτονας μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών 
  378. Τσιράκης Βασίλης, εργαζόμενος σε δομή φιλοξενίας προσφύγων, συγγραφέας
  379. Τσίτσος Άρης, δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. Σ.Ε.Π.Ε. Ιεράπετρας, μέλος Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ Λασιθίου
  380. Τσολάκ Αλή Μουσταφά, Ποιητής, Δημοσιογράφος, Μεταφραστής
  381. Τσολάκης Βασίλης, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών παραρτ. Θεσσαλίας, μέλος Λέσχης Εργασίας , Αλληλεγγύης και Πολιτισμού Τρικάλων
  382. Τσολάκης Νίκος, φοιτητής - εργαζόμενος στον επισιτισμό, μέλος της «ΛΑΝΤΖΑ»
  383. Τσολής Γιώργος, ειδικευόμενος ιατρός, μέλος της Αριστερής Ριζοσπαστικής Συνεργασίας Ιατρών
  384. Τσόλκας Σάκης, αγρότης, Γαλατάδες Πέλλας
  385. Φαλάρα Αρετή, γιατρός, μέλος Δ.Σ. Ιατρικού Συλλόγου Πειραιά
  386. Φεραίος Αλέξης, φοιτητής, μέλος Συλλόγου Φοιτητών Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ
  387. Φλώρος Βασίλης, άνεργος, Τρίκαλα
  388. Φουντουλάκη Αργυρώ, φιλόλογος, Κιλκίς
  389. Φουτούλη Γιώτα, φοιτήτρια Νομικής ΑΠΘ
  390. Φρυδά Ευαγγελία, καθηγήτρια, μέλος Α-Γ ΕΛΜΕ Β΄ Αθήνας
  391. Φώτη Αλεξάνδρα, Δικηγόρος
  392. Φωτιά Κωνσταντίνα, μέλος Δ.Σ. του Σωματείου Γεωπόνων Ιδιωτικών Υπαλλήλων Ηπείρου-Λευκάδος
  393. Χάγιος Άγγελος, συνταξιούχος χημικός μηχανικός, πρ. περιφερειακός σύμβουλος Αττικής
  394. Χάιδος Νίκος, μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Εργαζομένων Γ.Ν. Νίκαιας
  395. Χαλιμούρδα Αντιγόνη,  εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. ΕΛΜΕ Βοιωτίας και μέλος Δ.Σ. Νομαρ.  Τμήματος ΑΔΕΔΥ Βοιωτίας
  396. Χαντζή Μαρία, φιλόλογος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Εργαζομένων Φροντιστηρίων-Ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων Θεσσαλονίκης-Β. Ελλάδας
  397. Χαραλαμπάκη Δήμητρα, φοιτήτρια, μέλος Φοιτ. Συλλόγου Μηχανολόγων Μηχανικών Πανεπ. Δυτ. Μακεδονίας
  398. Χαρατσής Χρήστος, γιατρός, μέλος του Δ.Σ. της Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών Θεσσαλονίκης (ΕΝΙΘ)
  399. Χαρίτος Γεώργιος, Αρχαιολόγος, μέλος ΔΣ Σωματείου Εκτάκτων Αρχαιολόγων
  400. Χαρχαριδη Βασιλική, αρχιτέκτονας, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών 
  401. Χατζηγεωργίου Ζωή, εργαζόμενη στον κλάδο του τουρισμού, Δράμα
  402. Χατζηδάκης Διονύσης, Πολιτικός Μηχανικός, μέλος  Παραρτήματος Ηρακλείου Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών 
  403. Χατζοπούλου Σοφία, εκπαιδευτικός, μέλος Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Κορυδαλού-Αγ. Βαρβάρας και του Γεν. Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ
  404. Χεκίμογλου Άκης, μέλος Σωματείου Οικοδόμων Θεσπρωτίας
  405. Χουλιαρα Ματίνα, μηχανικός
  406. Χριστογιάννης Χριστόφορος, νοσηλευτής, πρόεδρος Συλλόγου Εργαζομένων στην Πρόνοια Ηπείρου
  407. Χριστοδούλου Λεωνίδας, Φοιτητής, μέλος του Φοιτητικού Συλλόγου του Βιολογικού Πανεπ. Κρήτης
  408. Χριστοφόρου Νίκος, δάσκαλος, γεν. γραμματέας Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Λαγκαδά
  409. Χρόνης Γιώργος, γενικός γραμματέας Σ.Ε.Π.Ε. Αθήνας «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΛΗΝΟΣ», δημοτικός σύμβουλος δήμου Ιλίου
  410. Χρυσικού Γιαννούλα, εκπαιδευτικός, μέλος ΕΛΜΕ Λευκάδας
  411. Ψύλλου Ευδοκία, Πολ/κος Μηχ/κος ΤΕ

 

[Η συλλογή υπογραφών στο κάλεσμα συνεχίζεται]